V sobotu 12.9.2020 jsme se sešli ve vodárenské věži na Letné, abychom společně oslavili 40. výročí založení našeho oddílu experimentální archeologie Mamuti. Původně se výročí mělo konat již koncem května, ale pandemie koronaviru nám akci bohužel překazila. V ohrožení bylo výročí i v září, ale nakonec jsme byli odvážní a řekli jsme si „teď nebo nikdy“. Sice nám oslavu trochu znepříjemňovaly roušky a všudypřítomný zápach dezinfekce, ale i přesto jsme byli moc rádi, že se výročí mohlo konečně oslavit.

 

Vedení a tutumové připravovali věž už od pátečního večera, aby vše bylo na začátek akce přichystané. V sobotu ve tři hodiny odpoledne přicházeli první účastníci, současní členové v doprovodu rodičů a o dvě hodiny později byl očekávaný příchod bývalých členů a přátel oddílu. Výroční tým si letos přichystal bohatý program, na dvoře před věží bylo osm stanovišť naučné stezky, kde si mohli všichni ověřit své znalosti o oddílu a případně doplnit nedostatky. Dále se maloval společný obraz, skládali se origami mamutci, připravený byl také foto koutek a v naší klubovně vzpomínková místnost s kronikami a fotkami. Za zmínku určitě stojí i Brkova výstava s názvem Fenomén vandrovních knížek, která měla krátce před výročím vernisáž a po více než měsíc byla k vidění v galerii v nejhornějším patře věže. V sále bylo možné si zahrát hru „Riskuj!“, soutěžní týmy si vybíraly otázky z několika tematických okruhů. Na výběr byly například: táborové stavby, etapové hry, film Quido nebo významné experimenty.

Vše se konalo za doprovodu výborného grilovaného jídla od Šípa a jeho pomocníků Klárky a Fifona. Na výčepu bylo možné doplnit tekutiny alkem či nealkem nebo kávou s něčím sladkým na zub. Jako již tradičně bylo možné si objednat různé upomínkové předměty, oblečení s mamutím motivem, další vydání sborníku, fotoknihu, stylovou tašku nebo mamutí ponožky. Velký dík za tisk motivů na oblečení patří Johnymu a jeho kolegyni, která navrhla logo letošního výročí.

Aby toho vedoucí náhodou neměli málo k přípravě, vymysleli jsme si, že jako večerní program nacvičíme divadelní hru. Oslovili jsme tedy Zigi, Lentilku a Žabku, které nám napsaly výborný scénář. Výborný do té doby, než jsme zjistili, že se jedná o muzikál. Nějak zpívat umí jen pár z nás, hudební sluch nemá skoro nikdo, no zkrátka ideální žánr. Scénář se nám ale líbil natolik, že jsme se do zkoušení s nadšením vrhli. Na výročí jsme tak mohli dvakrát zahrát hru s názvem Noc na tábořišti, jejíž děj se odehrával v noci před závěrečným úsekem. Hlavní zápletkou bylo hledání ztraceného nováčka, který se v obavách ze závěrečňáku schoval v sauně. Podle hlasitého smíchu z publika, který přehlučel i některé naše repliky, a pozitivních ohlasů lze soudit, že výsledek naší snahy stál za to!

Posledním společným bodem programu bylo slovo známých osobností. Organizátoři vybrali 4 dvojice řečníků, kteří si navzájem pokládali námi připravené otázky, které předem neznali. Postupně se „na podiu“ vystřídali Brko a Hombre, Long a Brind, Bob s Flixem a program zakončila Lentilka s Questem. Děkujeme všem, že se do programu ochotně zapojili a vtipně reagovali na někdy záludné otázky. Na závěr večera zbývalo už jen udělit řád Bílého mamuta. Na nelehkém výběru se podílelo vedení, tutumové a dosavadní nositelé Řádu. Nakonec byly letos oceněny tři dámy, které si toto vyznamenání bezesporu zaslouží – Sally, Míňa a Dana. Poslední jmenovaná byla v době výročí na dovolené, takže předání Řádu proběhlo alespoň telefonicky.

Touto společnou částí končil oficiální program výročí, členové postupně odcházeli domů a ostatní čekala druhá, ta neoficiální, část oslavy, která se také velice vydařila. Vedení pak do ranních hodin uklízelo všechny společné prostory, protože v neděli dopoledne se na věži konala další akce.

Na výročí se letos nejvíce podíleli: Honza, Světluška, Borůvka, Pepíno a Maky. Velký dík si zaslouží také ostatní vedoucí a všichni tutumové. A samozřejmě také ti, kdo i přes neobvyklou situaci přišli na výročí a celou akci si s námi užili. Oslava 40. výročí se velmi povedlo a minimálně dalších 5 let na něj budeme vzpomínat.

Share This