Jak vybrat batoh

Vybrat vhodný batho pro dítě není úplně jednoduché

Před vícedenními výpravami a před tábor se na nás rodiče obrací s dotazy, jaký batoh je pro děti nejlepší. Sepsali jsme proto několik doporučení, které Vám tu nabízíme, ale které rozhodně nejsou nijak závazné.

Základní otázka se týká velikosti batohu. 60 l je podle nás akorát – do menšího se na tábor těžko zabalí, větší je zas zbytečný na víkendové výpravy, takže tohle je taková příjemná univerzální velikost.

Co se týče konkrétní značky batohu, zde už je to výrazně složitější, neboť variant je spousta a výhody a nevýhody jdou proti sobě. Zde je pár bodů, které je dobré vzít v potaz:

  • nastavitelná záda – jelikož dítě ještě poroste, určitě by měl mít batoh nastavitelná záda, aby jej mohl nosit teď i za pár let
  • váha vs. výdrž – tohle jsou bohužel parametry, které jdou většinou proti sobě. Batoh, který je z kvalitních materiálů udělaný tak, aby se hned tak nerozpadnul (i při ne zrovna šetrném zacházení), tak bývá o nějaké to kilo těžší. Lehký batoh je příjemnější na nošení, ale zase hrozí, že se dříve rozpadne. Druhá věc je, že “lehké” batohy mívají občas “ošizená” záda (méně polstrování, ne tak dobře přizpůsobená, …), takže hůře na zádech sedí a ve výsledku se nesou mnohem hůř, než o něco těžší batoh.
  • dobrý bederní pás – ten je pro batoh velmi důležitý, u kvalitního batohu bedra nesou až 80 % celé váhy a výrazně lépe se s ním chodí, než když celá váha spočívá na ramenou.
  • cena – to je parametr, který záleží čistě na Vás a samozřejmě jde proti všem ostatním. Dobrý batoh vydrží minimálně 10 – 15 let častého nošení, ale může být 2x až 3x dražší než ostatní.

Určitě stojí za to zajít do nějaké outdoorového obchodu – i s dítětem – a batohy vyzkoušet, jak sedí (se zatížením), zároveň v obchodě poradí se spoustou dalších věcí. Také ovšem doporučuji vyzkoušet aspoň 2 různé obchody, v každém mají jiné značky a většinou (jako dobří obchodníci) ukazují hlavně výhody těch jejich.

Z osobní zkušenosti určitě můžeme doporučit značku Deuter (viz např. http://www.hudy.cz/batohy_turisticke/deuter-aircontact-55-10-2011,6-modra.html), které jsou velice pohodlné, hodně odolné, ale přeci jen o něco těžší a bohužel dost drahé. Z levnějších značek máme relativně dobré ohlasy na Doldy (viz např. http://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/222DOL00011/batoh-doldy-x-travel-60-10#tab2), které od Deutera převzali hodně “šikovných” věcí, nicméně materiál občas není tak robustní. Ale na druhou stranu je to česká firma a údajně dobře “opravuje” batohy i po delším používání.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, tak klidně napište na náš email, pokusíme se Vám co nejlépe poradit.

Share This