Informace pro nováčky

Praktické informace o fungování oddílu

 

Cesta k rodu

Pokud se chcete stát právoplatným členem oddílu a získat oddílovou trofej, musíte splnit takzvanou „Cestu k rodu“. Podrobnější informace naleznete na stránce Cesta k rodu.

Co nosit s sebou na oddílové akce

Na družinové a oddílové schůzky je třeba nosit následující věci:

  • Papír
  • Tužku
  • Šátek

Na výpravy je třeba přibalit:

  • Nůž – zavírací
  • Uzlovačka – cca 1,5 m silnější šňůry, ideálně kožená nebo repšňůra (pomocné horolezecké lanko; 6-8 mm prům.)

Dále v oddíle využijete spacák, batoh, karimatku, dobré boty a mnohé další tábornické a turistické vybavení. Nejedná se o levné věci, ale dají se pořizovat postupně (narozeniny, Vánoce,…). S výběrem vám rádi poradíme.

Program oddílu – kdy a kam chodit

Jak funguje oddíl

Oddíl Mamuti je rozdělen do tří družin (Sokoli, Vlci, Havrani). Družiny se schází jednou týdně na družinových schůzkách. Každá družina mívá tyto schůzky jiný den (obvykle úterý, středa, čtvrtek), takže je možné si vybrat družinu, která vám časově nejlépe vyhovuje. Každou družinu vedou, a program družinových schůzek připravují, dva odrostlí členové oddílu – v oddílové hantýrce zvaní Tutumové.

Jednou za čas se schází celý oddíl na oddílové schůzce. Ta je vždy ve středu od 17:00. V týdnu, kdy je oddílová schůzka, nejsou samozřejmě schůzky družinové.

Během roku se na několika družinových schůzkách věnujeme experimentům (např. výrobě keramických nádob, pletení provázků z přírodních materiálů, výrobě textilu, kovotepání apod.)

Jednou do měsíce bývá výprava, na podzim a v zimě jednodenní (sobota), na jaře i vícedenní.

Během roku jsou pořádány i další akce (Mamutí hory, družinové výpravy, …). Vždy budete informováni s dostatečným předstihem.

Program oddílu

Oddíl má pevně daný program vždy půl roku dopředu. Jedná se o rozpis družinových a oddílových schůzek, výprav a dalších akcí. Je tedy možné se všemi akcemi předem počítat.

Omlouvání při neúčasti

Pokud se z nějakého důvodu nemůžete zúčastnit programu (nemoc, škola v přírodě, …), dejte nám o tom vědět. Napište zprávu/pošlete mail tutumovi své družiny či vedoucím. Omluvit svou neúčast je vhodné, neboť program dané družinovky/výpravy může vyžadovat určitý počet účastníků a lze ho případně včas přepracovat.

Oddílová schůzka

Oddílová schůzka bývá zpravidla jednou za dva měsíce, vždy ve středu od pěti hodin. Schází se celý oddíl a kromě jiného vyhlašujeme výsledky bodování.

Výprava – jednodenní

Každý měsíc se pravidelně vydáváme do přírody. Na podzim a v zimě jsou výpravy pouze na jeden den, zpravidla v sobotu (viz program). Informace o tom, kam se jede, kdy je sraz, kdy se vrátíme a co je potřeba s sebou, se dozvíte na schůzce (což bývá družinová nebo oddílová schůzka) před výpravou. Tyto informace zasíláme i mailem a jsou dostupné v sekci Program.

Na jednodenní výpravu si s sebou zabalte:

  • Papír, tužku, šátek, uzlovačku, nůž
  • Oblečení dle počasí
  • Něco proti dešti (pláštěnka, pončo)
  • Dobré boty
  • Jídlo a pití na celý den
  • Peníze na vlak a tramvajenku

Výprava – vícedenní

Od konce dubna jezdíme na vícedenní výpravy. Programem se výprava příliš neliší od normální jednodenní krom toho, že jednu nebo dvě noci táboříme obvykle někde v lese a je potřeba se na to připravit. Musíme mít jednak věci na přespání, jednak je obvykle oheň a možnost uvařit si na něm nějaké teplé jídlo.

Jak přespat v lese

Je potřeba mít s sebou vybavení, které nám umožní přečkat noc v teple a v suchu. Základem je kvalitní spacák, dále je nutné mít izolaci od země (karimatku) a něco proti případnému dešti nad sebe.

Nejčastěji přespáváme pod celtou či igelitem. Igelit vypneme mezi dvěma stromy do tvaru jednoduchého stanu. Igelit by měl mít rozměr alespoň 2×2 metry. Je vhodné ho v rozích a uprostřed stran zesílit (oblepením např. sportpáskou). Do zesílených míst je možné rovnou umístit krátké smyčky z provázků, za které se bude vypínat. K postavení je pak potřeba pouze jeden silnější provázek (např. kus prádelní šňůry), který se vypne mezi 2 stromy a přes něj se igelit přehodí. Vypnutí se provede kolíky/klacíky, kterých je v lese plno. Pod takovýmto přístřeškem se pohodlně vyspí 2 lidé i více. Místo igelitu se dá použít i celta. Je stylovější, zato snadněji proteče, a proto ji většinou používáme jako podložku pod karimatku.

Jak si v lese uvařit

Na všech vícedenních výpravách (není-li výslovně řečeno jinak) je večer a většinou i ráno k dispozici oheň, na kterém je možné si uvařit. K vaření na ohni se nejlépe osvědčil klasický ešus, v něm se dá pohodlně připravit jídlo pro dva lidi. Docela dobré je pořídit si na ešus nějaký obal, po vaření na ohni není nikdy úplně čistý a může zašpinit věci v batohu.

Co si uvaříte záleží jen na vás a na vašem kuchařském umění. Nejjednodušší jsou nějaké instantní jídla, která se pouze zalijí horkou vodou, např. čínské polévky. Dále se dá snadno ohřát nějaká konzerva. K snídani se hodí čaj.

Vařit můžete buď sami, nebo se domluvit ve dvojici. Pokud se domluví větší skupinka, je možné si z oddílu vypůjčit kotlík, do kterého se vejde více než od ešusu.

Na výpravu je potřeba mít dostatečnou zásobu vody. Minimálně láhev na 1,5 litru, může se hodit i větší. Po cestě samozřejmě vodu doplňujeme, ale ne vždy je pitná voda přímo na tábořišti.

Jak všechno zabalit

Důležité je všechno zabalit do batohu, nic nenosit v ruce. Na výpravách se opravdu chodí, čili není dobré, když se na batohu neustále něco plandá, nebo z něj něco padá. Důležitá je také hmotnost batohu. Zabalte si tak, abyste svůj batoh unesli!

Další oddílové akce

  • Točník

Již přes 20 let pořádáme akci Pravěké dny na hradě Točníku, kdy předvádíme veřejnosti výsledky naší činnosti. Strávíme víkend na středověkém hradě, přes den předvádíme naše pravěké experimenty a v sobotu odpoledne a večer nás čeká hra pro děti, vrcholící velkolepou hostinou.

Na Točník je potřeba mít vlastní pravěký oděv (praoděv). S jeho výrobou vám jistě poradí vedoucí. Dále je dobré vzít si s sebou nějaký pohár či hrneček na hostinu. Na přespání stačí karimatka a spacák.

  • Družinová výprava

Občas tutumové pořádají výpravu pro vlastní družinu. Tato výprava není zapsána v programu, ale dozvíte se o ní dostatečně dopředu.

  • Tábor 

Počítejte s termínem tábora, jsou to vždy první 3 týdny prázdnin. Neplánujte si tedy zrovna na tuto dobu dovolenou u moře. Pro účast na táboře je třeba mít oddílovou trofej (pro nováčky to znamená splnit Cestu k rodu v daném termínu). Tábořiště má omezenou kapacitu a stane-li se, že je zájemců o tábor více, než jsme schopni pobrat, vybírá se dle pořadí v bodování. Bodovaná je veškerá aktivita v oddíle – stačí pravidelná účast na oddílových akcích a nebezpečí, že byste se na tábor nedostali, téměř nehrozí. O účasti/neúčasti na táboře rozhodujeme obvykle na konci třetího bodovací období, tedy přibližně na začátku dubna.

Webové stránky

Stránky našeho oddílu naleznete na adrese www.mamuti.cz. Tyto stránky jsou standardně určeny pro širokou veřejnost a prezentují jak náš oddíl, tak experimentální archeologii obecně. Stránky však mají rozsáhlou privátní část (dostanete se na ni pomocí odkazu Interní systém), ve které naleznete celou řadu užitečných odkazů.

Přístup do privátní části vyžaduje uživatelské jméno a heslo. Pokud přístupové údaje ještě nemáte, kontaktujte vedoucí.

Kontakty

Pokud Vám bude kdykoliv cokoliv nejasného, budete potřebovat další informace či vysvětlení, kontaktujte vedoucí nebo tutuma své družiny. Všechna aktualizovaná telefonní čísla a mailové adresy naleznete v sekci kontakty.

Share This